THIS IS HERPETORAMA!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Η μοναδικη αξιοπιστη και ακρως ενημερωμενη σελιδα σχετικα με την διατηρηση των ερπετων και των αμφιβιων στην αιχμαλωσια.
 
ΦόρουμLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 boa constrictor

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
marios91

marios91


Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : exarxeia

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: boa constrictor   boa constrictor EmptyΚυρ Ιουλ 11, 2010 12:27 am

καλησπέρα Very Happy Very Happy ....σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό να αγοράσω έναν boa constrictor,μιας και θα είναι το πρώτο μου μεγάλο φίδι(τώρα έχω ένα milk ένα corn ένα ball και έναν sand boa) θα ήθελα να m πείτε τι να προσέχω,ποιο θα είναι το τελικό μέγεθος στο terra του,και γενικώς τις ιδιαιτερότητες που έχει αυτό το ζώο...ευχαρίστω... Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
emerald

emerald


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα/Γλυφαδα

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΚυρ Ιουλ 11, 2010 8:23 am

η αγορα εχει καθε λογης ζωα απο γνησια,μπασταρδα,ανωνυμα και κατα 95% bcc.
μια πολυ λογικη αγορα ειναι ο ενδιαμεσος hog island που εχει περασει στο χομπυ στην ελλαδα σε καποια νουμερα αφου και σα μεγεθος ειναι αρκετα προσιτος.
εγω καποτε ειχα τη μεγαλυτερη συλλογη απο βοες αφου αριθμουσα περιπου 17 απο αυτους σε διαφορετικα λοκαλιτυ οπως και καποια μορφικα.
πλεον εχω μονο 9 και καποια στιγμη σκεφτομαι να δωσω η πουλησω τους 3 απο αυτους για να εξοικονομησω καποιο χωρο για τα ζωα που μεγαλωνουν,οπως και να μειωσω τη συλλογη μου.
επισης ενας γνησιος σουριναμ ειναι μια προταση μου αφου προκειται για βοα που εχει τους καλυτερους χρωματισμους στην ουρα του και φυσικα διαφορετικη συμπεριφορα απο αλλους εξω απο το τερρ.

μπορεις επισης καποια στιγμη να περασεις να δεις καποια απο αυτα τα 9 ενηλικα πλεον ζωα και να καταλαβεις πριν αγορασεις για τι μεγεθη μιλαμε.
οπως σου ειπα και στο καλωσορισμα το θεμα ειναι να βλεπεις τουλαχιστον 10 χρονια μπροστα τη συντηρηση του βοα που θα εχεις ας πουμε παρα να εχεις ενα φιδι μονο και μονο για.....

μπορεις να σκεφτεις η να βρεις φωτο απο τους 2 βοες που σου προτεινα στο νετ οπως και τιμες για να ξερεις τι σου γινεται σε σχεση με την εδω αγορα.

τα λεμε...

Cool Cool Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marios91

marios91


Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : exarxeia

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΚυρ Ιουλ 11, 2010 10:04 am

δεν είμαι από τους ανθρώπους που αγοράζουν ένα φίδι για να πουν ότι έχουν φίδια και να το παίξουν κάπως σε φίλους h γνωστούς...πριν αγοράσω ένα ζώο πρώτα διαβάζω στο net τις απαιτήσεις,ρωτάω στο forum(όπως τώρα)και μετά αποφασίζω για τη αγορά του...έτσι έκανα με κάθε φίδι μου,η αράχνη η οτιδήποτε άλλο ζώο...έχω δει φωτογραφίες από τα ζώα που μου λες και μπορώ να πω ότι οι surinam είναι πολύ όμορφα ζώα...έχω ακούσει ότι οι βόες ειδικά τα μωρά είναι ευαίσθητοι σε θέμα φαγητού,για auτο πρέπει να τρώνε μικρές ποσότητες ισχύει κάτι τέτοιο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
emerald

emerald


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα/Γλυφαδα

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΚυρ Ιουλ 11, 2010 10:59 am

marios91 έγραψε:
...έχω ακούσει ότι οι βόες ειδικά τα μωρά είναι ευαίσθητοι σε θέμα φαγητού,για auτο πρέπει να τρώνε μικρές ποσότητες ισχύει κάτι τέτοιο?

ολα τα φιδια ειναι αρκετα ευαισθητα σε τροφη απο μικρα εκτος μερικων εξαιρεσεων που εχω δει μεσα στα χρονια που δε καταλαβαινανε τιποτα.
η νοοτροπια του αγοραστη κατα μεγαλο ποσοστο ειναι να τρεφει το φιδι πολυ ωστε να το δει να μεγαλωνει γρηγορα και ευκολα ενεργεια που οδηγει πολλες φορες στο θανατο του ερπετου απο καρδιακα προβληματα.
δεν υπαρχει και η σωστη πληροφορηση απο του καθε ειδους πωλητες(βασικα ενδιαφερονται για πωλησεις) οποτε το νετ κατα 30% και κατα 70% τα σωστα βιβλια δινουν τις σωστες πληροφοριες.
πολλες φορες ενα φδι μπορει να παρει και 2 χρονια για να αρχισει να τρεφεται σωστα απογοητευοντας εναν αγοραστη και οδηγωντας τον σε πωληση καμμενου ζωου.
θα πουμε και στο μελλον τι εννοω καμμενα οπου τα βρισκεις κατα 99% σε πετ(ζωα που εχουν μεινει στο ραφι εεεε....στο τερρ για καποια χρονια υποσιτιζωμενα).

η λογικη λεει αραια γευματα και λιγο μεγαλα,καποιοι αλλοι λενε καθε 4-5 μερες μικρα γευματα και αλλοι προτιμουν να αφουγκραζονται η να βλεπουν τη κινηση του φιδιου οπως και αν αναζητει τροφη.
μπορει και καποιοι ακομα να περιμενουν την οποια αφοδευση.
σιγουρο ειναι οτι το φιδι καποια στιγμη θα ρυθμισει τις αναγκες του οπως και σενα και καλο θα ειναι να εισαι πιο αργος απο αυτο στο ταισμα του κατα 1-3 μερες(δε προκειται ποτε να πεθανει απο τη πεινα).

εγω τα παραπανω τα εχω κανει ολα και τελικα προσαρμοζωμαι αναλογα με τις σημειωσεις και τα γουστα του καθε φιδιου ευκολα και γρηγορα μετα απο 3-6 μηνες.

Cool Cool Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
past3l1




Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 25/06/2010

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΤετ Ιουλ 14, 2010 11:50 am

μαλιστα φιλε emelard πολυ καλες συμβουλες βοηθας με την εμπειρια σου!εσυ ασπουμε καθε ποσες μερες θα προτινες να ταιζουμε ενα βοα ηλικια 1-3 χρονων (μικρος σχετικα) και καθε ποτε ενα ενηλικο πλεον βοα??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
emerald

emerald


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα/Γλυφαδα

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΤετ Ιουλ 14, 2010 9:48 pm

past3l1 έγραψε:
μαλιστα φιλε emelard πολυ καλες συμβουλες βοηθας με την εμπειρια σου!εσυ ασπουμε καθε ποσες μερες θα προτινες να ταιζουμε ενα βοα ηλικια 1-3 χρονων (μικρος σχετικα) και καθε ποτε ενα ενηλικο πλεον βοα??

το φιδι θα σου δειξει μονο του η αν θες οπως ειπα αραια γευματα και λιγο πιο μεγαλα απο οτι πρεπει.
κανονικα το φιδι πρεπει να πεινασει και οχι υπερταιστει για κανενα λογο.
ενας θηλυκος σφιγκτηρας αν τρωει κανονικα τα πρωτα 2-2,5 χρονια θα τρωει ανελεητα και καλο θα ειναι να τον φρεναρουμε εμεις με ημερολογιο λογικο.
οι αρσενικοι παλι εχουν διαστηματα που τρωνε πολυ και ξαφνικαν να κανουν παυση μηνων ακομα και καλοκαιρι.

δες πιο πανω τι εγραψα και μαθε να διαβαζεις τις κινησεις του.

και τελος καλυτερα ενα στιβαρο και ευκινητο φιδι παρα να ειναι λιπαρο και κατα πολυ αραχτο!!!

Cool Cool Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KINGSNAKE 12

KINGSNAKE 12


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΠαρ Ιουλ 23, 2010 9:38 am

emerald έγραψε:

πλεον εχω μονο 9 και καποια στιγμη σκεφτομαι να δωσω η πουλησω τους 3 απο αυτους για να εξοικονομησω καποιο χωρο για τα ζωα που μεγαλωνουν,οπως και να μειωσω τη συλλογη μου.
.


Cool Cool Cool

για ποτε το βλεπεις να δινεις ,πουλας καποια απο τα bcc θα κανεις ενημερωση στο παρον φορουμ??

θα ειναι ζευγαρη καποια απο αυτα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
emerald

emerald


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα/Γλυφαδα

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΣαβ Ιουλ 24, 2010 8:43 am

KINGSNAKE 12 έγραψε:

για ποτε το βλεπεις να δινεις ,πουλας καποια απο τα bcc θα κανεις ενημερωση στο παρον φορουμ??

θα ειναι ζευγαρη καποια απο αυτα?

εχω αποφασισει να δωσω εναν αρσενικο κλασικο με ουρα που κανει στραιπ και ειναι περιπου 2 μετρα και κοντα στα 7 κιλα.
επισης τον αλμπινο μου που ειναι παλι αρσενικος περιπου στα 5 κιλα και 1,80.
μετα θα δωσω εναν σανζινια θηλυκο που ειναι spp θηλυκος αλλα ισως ο μοναδικος στο κοσμο που δεν πιανεται στο χερι.

δε βαζω αγγελια προς το παρον αφου καποια απο αυτα μπορει να τα δωσω ετσι η να αποφασισω τον επιδοξο αγοραστη(υπαρχουν τετοιοι σημερα;;Winkνα αποφασισει για τη τιμη.
και φυσικα αν δε τον ξερω η γνωρισω δε κανω καμια κουβεντα με κανενα!!!

παντως απο μεριας σαυρων ερχονται απιστευτα πραγματα απο εκκολαψεις αυγων απο πολυ γνωστο φιλο που μεσα σε ενα χρονο εχει βγαλει τα απιστευτα!!!

stay tuned.....

Cool Cool Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KINGSNAKE 12

KINGSNAKE 12


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΣαβ Ιουλ 24, 2010 11:15 am

emerald έγραψε:
KINGSNAKE 12 έγραψε:

για ποτε το βλεπεις να δινεις ,πουλας καποια απο τα bcc θα κανεις ενημερωση στο παρον φορουμ??

θα ειναι ζευγαρη καποια απο αυτα?

εχω αποφασισει να δωσω εναν αρσενικο κλασικο με ουρα που κανει στραιπ και ειναι περιπου 2 μετρα και κοντα στα 7 κιλα.
επισης τον αλμπινο μου που ειναι παλι αρσενικος περιπου στα 5 κιλα και 1,80.
μετα θα δωσω εναν σανζινια θηλυκο που ειναι spp θηλυκος αλλα ισως ο μοναδικος στο κοσμο που δεν πιανεται στο χερι.

δε βαζω αγγελια προς το παρον αφου καποια απο αυτα μπορει να τα δωσω ετσι η να αποφασισω τον επιδοξο αγοραστη(υπαρχουν τετοιοι σημερα;;Winkνα αποφασισει για τη τιμη.
και φυσικα αν δε τον ξερω η γνωρισω δε κανω καμια κουβεντα με κανενα!!!

παντως απο μεριας σαυρων ερχονται απιστευτα πραγματα απο εκκολαψεις αυγων απο πολυ γνωστο φιλο που μεσα σε ενα χρονο εχει βγαλει τα απιστευτα!!!

stay tuned.....

Cool Cool Cool

bcc αλμπινο ε ?

ηθελα να πιστευω πως θα εδινες κανενα ζευγαρη... ισως το σουριναμ! cheers

πιστευω και αγγελια να τα βαλεις ολα εστω και αυτα που θες να χαρισης σε μια χαμιλη τιμη θα φυγουν αμεσος!

αν και δεν ασχολουμε πλεων με σαυρες σιγουρα θα υπαρξουν αγωραστες για τα μωρα του φιλου σου! γιατι δεν κανει μια εγγραφη στο herpetoram να τον γνωρισουμε καλητερα!!



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SPIROS

SPIROS


Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2010
Ηλικία : 38
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΣαβ Ιουλ 24, 2010 11:21 am

emerald ενδιαφέρομε και εγώ για bcc άπω Σεπτέμβριο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KINGSNAKE 12

KINGSNAKE 12


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΣαβ Ιουλ 24, 2010 11:25 am

τι σου ελεγα βασιλη να ο πρωτος αγωραστης Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
emerald

emerald


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα/Γλυφαδα

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΣαβ Ιουλ 24, 2010 12:25 pm

KINGSNAKE 12 έγραψε:

bcc αλμπινο ε ?

ηθελα να πιστευω πως θα εδινες κανενα ζευγαρη... ισως το σουριναμ! cheers

πιστευω και αγγελια να τα βαλεις ολα εστω και αυτα που θες να χαρισης σε μια χαμιλη τιμη θα φυγουν αμεσος!

αν και δεν ασχολουμε πλεων με σαυρες σιγουρα θα υπαρξουν αγωραστες για τα μωρα του φιλου σου! γιατι δεν κανει μια εγγραφη στο herpetoram να τον γνωρισουμε καλητερα!!




τον αρσενικο σουριναμ δε τον δινω γιατι πολυ καιρο εψαχνα να βρω τετοιο φιδι.
τον καλοπληρωσα κιολας στην ιταλια το 2007!!!

αν χαρισω ερπετα θα ειναι σε συγκεκριμενους ανθρωπους και οχι αρπακτικα που κατα το πλειστον ειναι αγνωμονες.
γνωριζω αρκετα καλα αφου ειμαι χρονια στο χωρο τι ρολο παιζει το καθε ατομο.

αγγελια μπορει και να μπει στο φορουμ εδω οταν ειμαι ετοιμος να τα δωσω....

επειδη ο φιλος μου κι εγω ειμαστε υποτιθεμενοι γεροι θα κανει καποια στιγμη εγγραφη αλλα μη περιμενεις πολλα λογια πλεον αφου ειμαστε αποτραβηγμενοι απο τα φορουμ η αν θες σβησμενοι αλλα οχι μη ενεργοι στην ερπετοκοινοτητα στην ελλαδα.
τελος παντων μεγαλη συζητηση αυτη....

Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
emerald

emerald


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα/Γλυφαδα

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΣαβ Ιουλ 24, 2010 12:27 pm

SPIROS έγραψε:
emerald ενδιαφέρομε και εγώ για bcc άπω Σεπτέμβριο...

σπυρο ελα πρωτα να τα πουμε απο κοντα να δεις και μετα να αποφασισεις αν πραγματι θες ενα τετοιο φιδι!!!
εδω περα τα λεμε αρκετα καλα γιατι προφανεστατα δεν ειμαστε μαγαζι πωλησης!

και που ξερεις μπορει να βρεθεις και με ενα αλμπινο στη συλλογη σου.....


Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SPIROS

SPIROS


Αριθμός μηνυμάτων : 179
Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2010
Ηλικία : 38
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΚυρ Ιουλ 25, 2010 1:38 pm

σιγουρα βασιλη θα κανονίσουμε μια μέρα σύντομα να πιούμε ένα καφεδάκι και να συζητήσουμε πωλα άπω κοντά, τώρα για το γέροι δεν το σχολιάζω...(έχει ξανά γυνή αυτήν η κουβέντα στο παρελθόν) και σίγουρα δεν περιμένουμε πωλα λογία άπω τον φίλο σου και άπω κανέναν.. παραμονο την πολύτιμη βοήθεια του σε σοβαρά θέματά που μονό λίγη μπορούν να απαντήσουν, όσο για το σβησμένη..δεν νομίζω να συμβεί το ίδιο και στο παρόν forum...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KINGSNAKE 12

KINGSNAKE 12


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΚυρ Ιουλ 25, 2010 10:24 pm

βασιλη τι αλμπινο ειναι ξερεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
emerald

emerald


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα/Γλυφαδα

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΔευ Ιουλ 26, 2010 12:25 am

KINGSNAKE 12 έγραψε:
βασιλη τι αλμπινο ειναι ξερεις?

BCC απο τη σειρα αιματος του Kahl και οχι απο τη κοινοτυπη Sharp.
δηλαδη εχει πολυ αχνα σχεδια ελαφρα κιτρινωπο προς πολυ ασπρο χρωμα και εντελως ηρεμη συμπεριφορα.

ο πρωτος απο τη παρακατω παραθεση....

http://www.boaconstrictorforsale.com/BoaConstrictorMorph-Albino-Kahl.php

Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KINGSNAKE 12

KINGSNAKE 12


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΔευ Ιουλ 26, 2010 8:24 am

πολυ ωραιος ο βοας! αλλα θα μπορουσε καποιος να βρει μετα ενα εξισου καλω θηλικο για ζευγαρομα στο μελον...

τι ηλικια εχουν αυτα τα δυο bcc ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
emerald

emerald


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα/Γλυφαδα

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΔευ Ιουλ 26, 2010 1:19 pm

KINGSNAKE 12 έγραψε:

τι ηλικια εχουν αυτα τα δυο bcc ?

8 ο νορμαλ και 5,5 ο αλμπινο.....


Cool Cool Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KINGSNAKE 12

KINGSNAKE 12


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2010
Ηλικία : 43
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

boa constrictor Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: boa constrictor   boa constrictor EmptyΔευ Αυγ 30, 2010 3:02 pm

emerald έγραψε:



παντως απο μεριας σαυρων ερχονται απιστευτα πραγματα απο εκκολαψεις αυγων απο πολυ γνωστο φιλο που μεσα σε ενα χρονο εχει βγαλει τα απιστευτα!!!

stay tuned.....

Cool Cool Cool

πως πανε η εκκολαψεις αυγων του φιλου σου?

καλω θα ηταν να γραψη ο φιλος σου τι μωρα περιμενη γιατι καποια μελοι μπορει να ενδιαφερονται και ετσι να αναμενουν για την αγορα τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
boa constrictor
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» μέγεθος constrictor

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
THIS IS HERPETORAMA! :: ΕΡΠΕΤΑ :: ΦΙΔΙΑ :: ΒΟΕΣ-
Μετάβαση σε: